Pomůcky k vykuřování

Vykuřování se může stát  každodenní součástí vašeho dne. Tvoří totiž protipól stresu, hektičnosti a nedostatku smyslovosti každodenní rutiny. Rituálu vykuřování prospívá ticho, vnitřní zastavení a pozornost. 

Pomůcky k vykuřování

Misky, kadidelnice, nádobky

ilustrace(800×600)ilustrace(640×480)ilustrace(640×480)Noblesní zenová kadidelnice Chan(800×600)ilustrace(800×600)Miska se zlatými ornamenty(800×600)ilustrace(800×600)ilustrace(640×480)

Použít můžete ohnivzdornou misku z hlíny, porcelánu, kameniny nebo kovu, kterou postavíte na nehořlavý podklad. 

Jednou z variant jsou mističky, vyrobené z mosazi nebo z mědi. Doporučuji je používat spíše na pálení vonných kuželů - františků.  Používám je také na pálení na uhlíku, přičemž mám misku položenou na dalším nehořlavém podkladu a uhlík položený na sítu.

Vhodnější  jsou na pálení na uhlíku kadidelnice, které mají vyšší dno nebo nohu, čímž dobře izolují teplo od podložky.  Také je s nimi případně lepší manipulace.  Stejně tak dobře se hodí závěsné kadidelnice u nichž je potřeba dbát opatrnosti při zavěšování a místě zavěšení.

Obzvláště krásné, trvanlivé a účelné jsou misky z keramiky, nebo kameniny.

Pokud se vykuřování budete věnovat pravidelně, doporučuji obstarat si k tomu zvláštní nádobu, která bude splňovat Vaše nároky.  Vykuřování je osobní, intimní úkon. Kouři předáváte svá tajemství, své touhy přání a pocity. Volte tedy svou nádobku podle toho.

Ve více dílech o umění o vykuřování lze nalézt zmínku o tom, že při indiánském vykuřování je místo nádobky používána nádherně zdobená lastura, která tvoří přirozenou nádobu.

Lampičky

ilustrace(640×480)ilustrace(640×480)

Pokud nechcete používat uhlí, můžete použít vykuřovací lampičku. Kadidla v nich hoří pomaleji a jemněji než na uhlí a také vzniká méně dýmu. Zvlášť ušlechtilá a drahá kadidla mohou svou vůni vydávat pomalu.

Při použití lampičky se voňavé substance položí na husté kovové síto, pod které umístíte čajovou svíčku.

Lampička se hodí i v případě, že je pro vás vykuřování na uhlí příliš silné, nebo se mu nemůžete věnovat s veškerou pozorností. V lampičce se směsi spalují pomaloučku polehoučku - a to je ten nejlepší požitek pro jemné nosíky.

Písek

Písek do kadidelnic, 200 g(413×423)

Vykuřovací miska se plní pískem. Dostatečné množství písku ve vykuřovací nádobě je nezbytné, aby uhlí prohořelo a nezhaslo předčasně. Písek zajišťuje dostatečný přísun kyslíku zdola. Kromě toho je také potřebný k ochraně nádoby a jejího udržení v čistotě.

Podle Vašich nároků na čistotu, můžete písek vyměňovat po každém kuření. Běžně ale postačuje, když po vykuřování prosejete písek přes kuchyňské síto a odstraníte větší kousky uhlí a ostatní zbytky. Vyčkejte, než uhlí zcela vychladne, cca 2 hodiny.

K vykuřování stačí obyčejný křemenný písek. Obzvláště pěkné je ale použití mořského písku, který jste si přivezli v malém sáčku, třeba z dovolené. Ten v sobě nese netoliko příjemnou atmosféru slunných dnů, ale rovněž mocnou energii ukrytou v oceánech. Tak se vaše ceremonie sjednocuje s vodním prvkem v jeho nejsilnější manifestaci.

Uhlíky

Rychlozápalné uhlíky, 3cm, tuba(480×360)

Pro kratší vykuřování volíme menší tablety, které hoří zhruba půl hodiny, pro delší rituály se nabízí větší tablety, které udrží žár až hodinu. Samovznětlivé tablety bývají nasáklé síranem hořčíku nebo ledkem.  Je jednoduché je zapálit. Při manipulaci s uhlíkem používejte pinzetu  nebo kleště,  aby jste se nepopálili. Uhlí pokládejte do misky s pískem.

Pinzeta a kleště

ilustrace(411×500)ilustrace(165×500)

Uhlík podržte nad plamenem svíčky pomocí pinzety nebo kleštiček, než se vznítí, a pak ho položte na misku. Též po kuření  použijte kleště či pinzetu na vyndání uhlíku.

Hmoždíř

Hmoždíř ze Serpentinu(720×540)Mramorový hmoždíř, bílý(720×540)Hmoždíř Onyx(720×540)Hmoždíř z Aragonitu, velký(640×480)

Drcení je velmi důležitou součástí rituálu. S kadidly je to stejné jako s kávou - čerstvě namletá je nejlepší. Jemný prach uvolňuje vůni a aroma rychleji. Pokud pryskyřice, kousky dřeva a byliny nadrtíme v hmoždíři, mohou své aroma plně rozvinout.

Zatímco drtíte substanci v hmoždíři, můžete se v mysli soustředit na následující rituál a navázat tak na vnitřní dialog s vykuřováním. Zaměstnáni drcením si můžete snadno promyslet téma, kterému se chcete věnovat a vhodně formulovat otázky či přání. Čím více soustředěné pozornosti tomu budete věnovat, tím lepší bude intenzita a kvalita vašeho prožitku.

Lžička na kadidlo

ilustrace(480×335)ilustrace(320×240)

Aby se přestěhovala rozdrcená směs z hmoždíře na uhlí, k tomu se hodí nejlépe stará kovová lžíce. Pokud chcete něco stylového a dle vlastního vkusu vyberte si z naší nabídky lžiček.

Pera nebo vějíř

U některých rituálů kuření může vykuřující směřovat kouř buď k sobě, nebo k ostatním zúčastněným osobám pomocí vějířů a per. Když chceme sebe či ostatní kouřem trochu „přejet" například při očistném, nebo ochranném vykuřování, můžete za jejich pomoci naplnit kouřem všechny rohy a kouty vašeho příbytku. Protože jde u vykuřování o kontakty s vyšší mocí a hlavně o nás samotné, měli bychom i při shromažďování našeho náčiní dbát těch nejvyšších etických požadavků, tudíž nejsou nejvhodnější pera ze vzácných a chráněných ptáků.

Činely, gongy a zvonečky

Zvuky jsou důležitou součástí vykuřovacího rituálu. Činely, gongy a zvonky jsou odedávna používány šamany a buddhistickými mnichy k rituální a náboženským účelům. Hodí se, abychom jimi zahajovali či končili ceremonii, nebo její určité části. Také v průběhu ceremonie je možno použít zvuky, aby se tak zvýšila pozornost a soustředěnost. Pronikavý tón zvonku či gongu vás též po meditaci vrátí do přítomnosti.

nahoru