YERBA SANTA

Yerba santa — Svatá tráva

Český botanický název: Yerba santa

Běžné názvy: hierba santa, což ve španělštině znamená „posvátná bylina“, horský balzám, medvědí plevel, rostlina dásní a Svatá tráva

Latinský název: Eriodyction califormicum

Rozšíření: západní a jihozápadní oblast Severní Ameriky a severního Mexika

Botanický popis rostliny:

Yerba santa je nízký stálezelený aromatický keř s dřevnatými oddenky, obvykle dorůstající do výšky 1 m. Pochází z čeledi Brutnákovité (Boraginaceae). Tmavě zelené kožovité listy jsou podlouhlé až kopinaté, vroubkované a pokryté lesklou pryskyřicí. Chuť a vůně listů je balzamická a drobné kvítky příjemně voní po slunci, vodě a zemi.

Původ a vlastnosti:

Yerba santa je původem ze západních a jihozápadních oblastí Severní Ameriky a severního Mexika. Obvykle se vyskytuje v suchých oblastech, kde je jen řídká vegetace. Jemné kvítky jsou bíle až levandulově zbarvené a jsou hojně opylovány motýly. Kvetou od května do července v závislosti na nadmořské výšce. Plody v podobě hnědých tobolek oválného tvaru obsahují černá semena.

Yerba santa má silný vztah k vodě. Tvrdé pryskyřičnaté listy drží vody zevnitř a tím zabraňují vysychání rostlin v horkém slunečním žáru. Tato kvalita — použití Yerba santa jako regulátoru vodního prvku, nám umožňuje lépe pochopit širokospektrální léčivé účinky této jedinečné bylinky.

Historie a využití:

Yerba santa má bohatou historii tradičního použití a za své léčivé vlastnosti byla oceněna různými domorodými komunitami po celém západním pobřeží, včetně Chumash a Cahuilla. Španělští kolonizátoři se o skvělých účincích posvátné Yerby Santy dozvěděli prostřednictvím domorodých indiánů, kteří ji buď kouřili ve svých dýmkách míru, vykuřovali s ní a zároveň jí využívali i jako léčivku na řadu nemocí. Španělští osadníci byli tak zaujati léčivou silou této rostliny, že jí pojmenovali „svatá bylina“ a hojně jí používali ve svých katolických misiích při léčbě nemocí z nachlazení, bronchitidě, kašli, průjmu a bolestem žaludku. Yerba santa působí jako stimulant - snižuje únavu a přetížení. Zevně se listy aplikují na modřiny, kousnutí komáry nebo jako obklad proti otokům při výronech, podvrtnutí a zlomeninách kostí, při bolestech kloubů. Tonikum z listů pomáhá čistit krev, uklidňuje nervový systém, stimuluje mysl a podporuje chuť k jídlu.

Yerba santa a vykuřování:

Po celá staletí je tato tradiční posvátná bylina indiánskými šamany vykuřována při slavnostních ceremoniích nebo v potních chýších pro ochranu, očištění, léčení, duchovní sílu, odvahu, psychické schopnosti a nalezení svého vnitřního „já“. Při vykuřování vydává příjemný a svěží kouř, který má hřejivé a balzamické účinky. Zajímavé aroma potěší vaše smysly teplými pryskyřičnými tóny, plnými slunce a vlhké půdy po dešti, se sladkým nádechem bylin a koření.

Svatá tráva je skvělá během meditací, věštění nebo kdykoliv, kdy je vyžadována hluboká duchovní očista. Přezdívá se jí také „přenosný chrám“, protože dokáže veškeré negativní vlivy účinně vytlačit a nastavit ochranné hranice.

 • očištění, ochrana, posílení
 • léčení, sebeléčení, uzdravení
 • duchovní síla, odvaha, sebevědomí
 • zbavuje strachu a negativních emocí
 • ulevuje od zlosti a agrese
 • čistí a otevírá čtvrtou - srdeční čakru
 • vyvolává mírumilovné pocity, přitahuje lásku, štěstí a úspěch

Kdy můžete Svatou trávu vykuřovat?

 • Když se cítíte smutní, naštvaní, rozzlobení nebo v depresi
 • Před zahájením rituálu nebo ceremoniálního a magického obřadu
 • Jako součást celkového duchovního úklidu
 • Při čištění prostor, osob, zvířat a předmětů od negativních a špatných energií a bytostí
 • Pro posílení lásky, štěstí, radosti, sebevědomí a prosperity

 Léčivé benefity:

Yerba santa potahuje sliznice a udržuje vodní složku v přímém styku s buňkami, čímž obnovuje glykosaminoglykany. Glykosaminoglykany patří do skupiny sacharidů a jsou základní složkou pojivové tkáně, včetně chrupavky a cévních stěn. Skládají se z dlouhých sacharidových řetězců, které obsahují střídavě kyselinu hyaluronovou, muko-; polysacharidy a chondroitinsulfáty. Díky tomu je Yerba santa považování za vynikající přírodní bylinný lék na chronická respirační onemocnění, při léčbě kašle a jiných dýchacích obtížích. Pomáhá uvolňovat a vylučovat hlen. Rozšiřuje bronchiální trubice, proto se používá i ke zmírnění astmatických a alergických záchvatů. Ulevuje od bolesti a pálení při podráždění močové trubice.

Má výrazné stimulační účinky — zmírňuje únavu i přetížení. Zevně ve formě obkladů snižuje otoky při pohmožděninách, podvrtnutí a zlomeninách.

Na emoční úrovni léčí zejména stavy smutku, melancholie, deprese nebo zoufalství. Tyto emoce jsou uloženy v hlubších vrstvách těla, zejména v oblasti srdce a plic (dýchacích cest). Volnému proudění dechu neboli „vydechování projevu duše“ je často bráněno. Respirační onemocnění, závislost na tabáku a různé druhy alergií jsou běžné fyzické projevy této duševní nerovnováhy.

Yerba santa uvolňuje meridiány srdce a plic a odstraňuje z nich uložené negativní emocionální prožitky. Domorodí američtí indiáni jí považují za svatou bylinu i proto, že proces duchovního probuzení vede k nalezení cesty ke svému vnitřnímu „já“. Nejsilnější učení duchovního „já“ lze dosáhnout skrze proniknutí do nejskrytějších míst naší duše, ve kterých si uchovává nejhlubší bolest nebo traumata. Barva a podoba Yerba santa odráží skutečné vlastnosti duše — jemné levandulové kvítky naznačují vysokou úroveň duchovního vědomí. A zakřivené trubkovité listy hovoří o procesu sestupu do nejhlubších částí naší duše.

 Tradiční dávkování:

Čaj, tinktura nebo sirup se obvykle vyrábí z listů nebo květů rostliny. Pro psychickou a emocionální léčbu se využívá metody vykuřování sušených listů a svazků.

Vnitřně: příprava čaje: 1 čajová lžička sušených listů na 1 šálek vroucí vody. Louhuje se 30 minut pod pokličkou, poté slít a užívat 1x denně. K výrobě tinktury použijte kvalitní, min. 40 % alkohol. Užívá se 10—30 kapek 4x denně.

Zevně: pro přípravu obkladů a léčbě kouřem

Upozornění:

Neužívejte v těhotenství a při kojení. Yerba santa není vhodná pro lidi trpící nespavostí, proto pokud máte obtíže s usínáním, nevykuřujte ji a ani neužívejte před spaním.