MASTIX Z CHIOSU — výjimečný elixír namíchaný přírodou!

Mastix z Chiu —  výjimečný elixír namíchaný přírodou!

Mastix, masticha, lentišek, pistácie lentišku (Pistacia lentiscus), (Μαστιχα Χιου)

Zavítejte s námi na slunný řecký ostrov Chios, odkud pochází okouzlující žlutá pryskyřice ze stromů pistácie lentišku (Pistacia lentiscus var. Chia), známá také pod názvem mastix, mastic nebo masticha. Drahocenné slzy vzácné pryskyřice se totiž rodí a správně tvrdnou pouze zde, v jižní části Chiosu -z nějakého rozmaru přírody totiž nikde jinde patřičně neztuhnou! Ve starověku byla pryskyřice mastixu stejně ceněna jako bájné kadidlo a myrha. Používala se, jak pro účely vykuřování, tak k léčebným a kosmetickým účelům. Jako jedlá pryskyřice našla své uplatnění i v kuchyni — vyrábějí se z ní nejrůznější sladkosti, nápoje, likéry a především velmi oblíbené žvýkačky. 

Mastix — první přírodní žvýkačka k čištění zubů

Podle dochovaných dobových materiálů bylo prokázáno, že mastix byl historicky první přírodní žvýkačkou, užívanou k čištění zubů, dezinfekci dásní a osvěžení dechu.  Žvýkání mastixové pryskyřice patřilo k výsadě zámožných lidí na ostrově už od dob středověku. Latinské slovo žvýkat „masticate“ pochází právě z výrazu mastix. Slza pryskyřice po vložení do úst po několika skousnutích změkne a snadno se tak žvýká.  Její chuť je zajímavě nahořklá, připomínající borovici a eukalyptus. Kromě exotické chuti přináší žvýkání mastixu čištění a dezinfekci dutiny ústní, silné a zdravé dásně, příjemně svěží dech, příznivě ovlivňuje trávicí systém a zklidňuje žaludek.

Mastix — svěží a očistná vůně ze Středozemí

Mastixem se také běžně vykuřovalo v dobách moru a virových epidemiích. Příjemný, bohatý a intenzivní kouř lentiškové pryskyřice výrazně čistí a dezinfikuje vzduch v místnosti, ničí všechny choroboplodné zárodky a bakterie, odstraňuje nahromaděné negativní energie, hojí a léčí citová zranění. Jedinečná mastixová vůně je zářivě teplá, přitom svěží a lehká, plná života a radosti. Ucítíte v ní závany jemné sladkosti, citrusových plodů a exotických květin. Skvěle se při ní relaxuje, odpočívá i medituje.

V dobách rozkvětu antického Říma byl mastix velmi oblíbenou přísadou do kosmetických produktů a vzácných parfémů. Míchali se z něj luxusní krémy a masti pro krásu a pěstění pleti. 

Co je mastixová pryskyřice?

Mastix je oleoresin, směs éterických olejů a pryskyřice, které jsou složeny převážně z monoterpenů a triterpenů.

Jak jsme se již zmínili, přírodní a aromatická mastixová pryskyřice se sklízí ze stromů z rodiny oříšků kešu - Pistacia lentiscus na ostrově Chios. Lentišky jsou stromy odolné, stálezelené, rostoucí s bizarně pokroucenými kmeny i kořeny a dorůstající do výšky 2-5 metrů. Trvá přibližně 50 let, než strom úplně doroste a jeho životnost je více než 100 let. Maximální výtěžek pryskyřice je však dosažen po 15 letech. Zvláštní faktory prostředí v Chios, jako je půda a podnebí vedly k tomu, že tato oblast je schopná produkovat více kvalitní pryskyřice, než stromy rostoucí jinde ve Středomoří. Pryskyřice se zde sklízí v červenci a srpnu velmi šetrným a výhradně ručním způsobem ke stromům i životnímu prostředí.  Na kmenech stromů se dělají opatrně ostrými nástroji zářezy, z nichž pak dolů vytéká čirá a lepkavá pryskyřičná míza. Ta zůstává na půdě pod stromy, která je pro tyto účely vysypána bílou kamennou drtí, cca 20 dnů (v závislosti na počasí), dokud plně neztuhne a nezmění barvu do zlatova. Následně je pryskyřice sesbírána, očištěna a rozdělena dle velikosti kapek (slz) do jakostních kategorií.

Výrobní, vývozní a obchodní aktivity s mastixovou pryskyřicí kolektivně obstarává sdružení místních pěstiletů Chios Mastiha Growers Association, které bylo založeno v roce 1938 jako zemědělské družstvo a které převzalo výhradní správu nad přírodním Chios mastixem v Řecku i v zahraničí. Asociace zahrnuje 20 primárních pěstitelů ve 24 vesnicích jižního Chiosu. Jednotliví pěstitelé předávají celou svou sklizeň k dalšímu zpracování do centrály Asociace. V rámci Asociace je přírodní mastix nabalen a rozdělen dle jakosti, vyrábí se z něj mastixový prášek, voda, esenciální olej a žvýkačky značky ELMA. Většina chilského mastixu je určena pro export — až 70% roční produkce směřuje na zahraniční trhy. Za zmínku stojí také to, že produkty Asociace byly označeny jako výrobky s chráněným označením původu - (PDO) products.

Organizace UNESCO uznala tradici a know-how řeckého mastixu pěstovaného udržitelným způsobem a přezdívaného zde také „slzy Chios“ a v roce 2014 jej přidala do svého „Seznamu nehmotného kulturního dědictví“.

Co obsahuje mastixová pryskyřice?

Mastixová pryskyřice obsahuje antioxidanty, cytoprotektivní a protizánětlivé látky, které pomáhají udržovat naše játra ve zdravém stavu. Linalool dokáže léčit stres, zánět, bolest svalů a nespavost. Těkavé a aromatické látky, které tvoří esenciální „mastixový“ olej a dávají pryskyřici její specifickou a okouzlující vůni.

V závislosti na vašich individuálních potřebách můžete mastixovou pryskyřici buď žvýkat, nebo použít rozmělněnou na jemný prášek a naplnit si s ní želatinové tobolky, či připravit vlastní domácí tinkturu. Užívá se 4x denně v celkové denní dávce 250 mg.

Jaké jsou přirozené léčivé účinky mastixu?

Moderní vědecké výzkumy a mnohočetné studie prokázali výrazné dezinfekční, protizánětlivé a antioxidační účinky mastixu, který může pomoci:

 • Zmírnit zažívací potíže, ulevit od bolesti břicha a zánětu. Některé studie prokázali, že mastix může zabít bakterie Helicobacter pylori, střevní bakterii související se žaludečními vředy. Za tímto účelem žvýkejte 350 mg čisté mastixové pryskyřice 3x denně po dobu 14-ti dní, nebo dokud infekce nezmizí.
 • Snížit hladinu cholesterolu v krvi — užívejte 330 g mastixové pryskyřice (prášku) 3x denně po dobu 8 týdnů.
 • Podporuje celkové zdraví, ochranu a regeneraci jater — užívání 5 g přáškové formy mastixu po dobu 18 měsíců
 • Mastixová pryskyřice inhibuje buňky, které negativně reagují na alergeny a způsobují záněty dýchacích cest.
 • Žvýkání čisté mastixové pryskyřice, nebo mastixové žvýkačky po každém jídle osvěží dech, čistí a dezinfikuje ústní dutinu i dásně. Extrakt z pryskyřice mastixu obsažený v našich zubních pastách a ústní vodě napomáhá léčit paradentózu (pokročilé onemocnění dásní). Je stejně účinný, jako diglukonát chlorhexidinu a mnohem účinnější než peroxid vodíku, se silnou schopností zabíjet orální bakterie.
 • K hojení ran a popálenin. Mastixový éterický olej aplikujte lokálně pro léčení kůže. Můžete také nakapat 2 kapky oleje do 50 ml vody a vytvořit si ústní vodu ke kloktání.


V roce 2015 byla mastixová pryskyřice z Chios uznána Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (ΕΜΑ) za přírodní léčivo (HPMC).

Proč je mastix tak žádaný a oblíbený v přírodní kosmetice?

Mastix byl od pradávna používán jako vzácný přírodní prostředek k léčbě kůže. Už v prvním století našeho letopočtu se renomovaný farmakolog Dioscorides zmiňuje o četných terapeutických a léčebných vlastnostech skvělé mastixové pryskyřice v kosmetických produktech. Byl nepostradatelnou přísadou v drahých mýdlech, mastech a krémech. Pouze dámy vyšší třídy si mohly dovolit používat luxusní mastixovou péči o pleť, která jí dodávala zdravý, mladistvý a zářivý vzhled.

Na tyto tradice navázala i moderní kosmetická výroba, která přináší na trh novou a skvělou kosmetickou řadu přírodních produktů s blahodárnými účinky na pokožku.

Přírodní kosmetika s mastixem pomáhá:

 • Čistit, léčit a hojit pokožku včetně aknózní, problematické, poškozené a citlivé dětské
 • Snižovat známky stárnutí
 • Vyhlazovat vrásky
 • Chránit poškozenou pokožku
 • Redukovat a normalizovat tvorbu kožního mazu
 • Minimalizovat vzhled velkých pórů
 • Snižovat akné a nadměrnou mastnotu pleti
 • Zvyšovat tvorbu kolagenu a zlepšovat pružnost pokožky


Možné vedlejší účinky a důležitá upozornění:

Mastixové produkty nakupujte pouze u kvalitního a prověřeného prodejce! Mastixová pryskyřice je obecně dobře snášena. V některých případech může způsobit bolesti hlavy, závratě nebo žaludeční nevolnost.  Za účelem minimalizace vedlejších účinků začněte s nejnižší možnou dávkou a postupně se propracujte až k plné dávce. Řiďte se výše uvedenými pokyny pro dávkování a denní dávky nepřekračujte! Jedinci, kteří jsou alergičtí na pistácie a kešu ořechy mohou mít alergii i na mastix. Pokud se během užívání objeví vyrážka, svědění, dušnost, sípání, zrychlené srdeční rytmy, otoky nebo závratě, okamžitě přerušte užívání a vyhledejte lékařskou pomoc.

Před vnitřním užíváním mastixu doporučujeme poradit se o vhodnosti jeho užití s vaším ošetřujícím lékařem. V případě, že užíváte jiné léky, ověřte si u něj i možné interakce. Záměrem tohoto přírodního léčivého prostředku není nahradit váš stávající léčebný plán. Se souhlasem svého lékaře, ale můžete mastix úspěšně zapracovat do svého léčebného plánu.

Mastix se nedoporučuje žvýkat a užívat vnitřně těhotným a kojícím ženám.

Naše společnost Vykuřovadla.cz dováží přímo z Řecka pouze 100 % čistou, přírodní, ručně a kousek po kousku čištěnou a vytříděnou pryskyřici chioského mastixu nejvyšší kvality!

Rozdělení kvality:

Malé a kulaté slzy patří do kategorie DELUXE a jedná se o velmi čistou, tvrdou pryskyřici nejvyšší a nejjemnější kvality. Tento mastix můžete použít, tak jak je, k dalšímu zpracování (rozemletý na prášek, pro farmaceutické a potravinářské použití, vnitřní užití, výrobě kosmetiky, ústní vody apod.). A samozřejmě také jako luxusní vykuřovadlo!

Velké slzy jsou měkčí a skvěle se hodí pro žvýkání a k vykuřování.

Názvy: Mastic (masticha, mastiha, mastika, Мастикс, pryskyřice pistácie lentišku, Mastiks, Mastix, Mastic tree resin, Lentisco, resina de, mastiks, mastiksipistaasi, hartsi, Mastiks, Gomme Mastic, Mustaka, Mistika, Mastagi Roomi, pisztáciagyanta, lentisco resina, mastikà, Mastikas pistācijas sveķi, reżina tad-Deru, Mastiekboom, hars (mastiek), Mastyks, Mastique).