Vzduch, 20 g

Vzduch symbolizuje ducha, vědomí, společenskost, intelekt, kompromis a vyjadřování myšlenek, vykuřovací směs, vykuřovadlo
dostupnostskladem
Cena s DPH 131 Kč
Cena bez DPH 108 Kč

Vzduch patří k mužskému elementu. Je všudypřítomný, nevidíme ho a ani necítíme dokud není v pohybu. Potřebujeme ho k přežití a jeho kvalita rozhoduje do značné míry o kvalitě našeho života.

Vzduch symbolizuje ducha, vědomí, schopnost učit se, podněcování rozhovorů, vyjadřování myšlenek, společenskost, intelekt a kompromis. Projevuje se jako duševní pohyblivost, dalekosáhlé plány a jasný vzhled.

"Zatímco zapaluji tento oheň, spojuji se se svým vnímavým duchem. Nechávám volně plynout své myšlenky a nápady, aniž bych je posuzoval(a) nebo brzdil(a). Neklasifikuji je jako logické, smysluplné, realizovatelné nebo utopické."

složení : mastix, levandule, muškátový květ, atd..

Alternativní zbožízobraz vše

Eglise závěsná kadidelnice 15cm
970 Kč
Benzoe Sumatra Gold 20g
139 Kč
historie vykuřování

Vykuřování je tak staré jako samotné používání ohně. Již v nejranějších dobách lidé spalovali vonné dřevo, pryskyřice a rostliny, které našli ve svém okolí. 

Pravděpodobně to byla z počátku náhoda. Někdo do ohně vhodil kus smolného dřeva a objevil při tom příjemné aroma a pozitivní účinky kouře. Jantar je pravděpodobně jedna z prvních vykuřovacích substancí, jež byly v době ledové přidávaný do ohnišť v jeskyních.

Jak bylo zjištěno u národů, které doposud praktikují „primitivní" způsob života, měli také první uživatelé vykuřovacích substancí ještě velmi vyvinutý a jemný čich. Byli schopni ucítit zvířata, blížící se bouři, nebezpečí či vzdálený oheň. Rozlišili dobré potraviny od jedovatých. Používali čich na čistě praktické účely. 

Poté následovalo používání rostlin k rituálním, magickým a náboženským účelům. Bylo součástí každodenního života předtím, než se vykuřování poprvé rozvinulo v kultuře. Byly nalezeny asi 60 000 let staré hroby neandrtálců, kteří byli pohřbeni spolu s květinami a bylinami, zjevně proto, aby jim byla usnadněna cesta na onen svět.

Lidé si tedy již před mnoho tisíci lety byli vědomi, že různým rostlinám jsou vlastní jiné účinky. A tak začaly být tyto rostliny používány k rozličným účelům: jako stimulační, omamné a léčivé prostředky, jako obětiny, jako most do světa bohů a též pro kosmetické účely. Je potěšující, že staré kultury zcela nezávisle na sobě učinily podobné objevy a zkušenosti s účinky jednotlivých rostlin.

Šamani a léčitelé po celém světě věděli o tom, že určitá pryskyřice a byliny způsobují změny vědomí. Pomocí hořícího dřeva, pryskyřic a rostlin se odesílala poselství ve formě proseb, vzývání a zaklínadel. Byly to první vědomé činy cílené k léčebným, magickým a náboženským účelům. K ovlivnění lidských osudů, dosažení zdraví, blahobytu a štěstí.

Doklady o rozvinuté kultuře, v níž se praktikovalo vykuřování a která kvetla v době asi 7200 let před naším letopočtem byly nalezeny ve Skandinávii:  malé kusy kuřidla ve formě koláčků, které při spalování šířili vůni aromatických pryskyřic. O několik tisíciletí později už byla praxe vykuřování neodmyslitelně spjata s náboženským a kulturním životem antických civilizací.

nahoru